Zavarnak az alvási nehézségeid? Akkor mit szóljanak az állatok?

A macska élete nagyrészt alvás
A macska élete nagyrészt alvás

Tudtad, hogy a koala szinte alig van ébren? És azt, hogy egyes állatok kicsinyei nem alszanak? Az állatvilág rengeteg érdekességgel szolgál, számos megdöbbentő tényt találhatunk még olyan alapvető dolgokkal kapcsolatban is, mint az evés, a lakhatás vagy éppen az alvás. 

Az állatok nem lustaságból alszanak sokat, és nem a választott életmódjuk stresszes hétköznapjainak utórengései okozzák álmatlanságukat. A körülmények szabják rájuk a pizsamájukat. Néhány megdöbbentő állati alvás következik.

Állatok, amelyek átalusszák az életüket

Néhány élőlény alvással tölti életének legnagyobb részét. A koala például mindössze 2-4 órát van ébren egy nap, a többi időben kábultan szundikál. Túl sok tartanivalója nincs a rá leselkedő ragadozóktól, ugyanis Ausztráliában maximum a krokodil ehetné meg, de az nem mászik fára, így a koala békésen henyélhet egész nap. (Igaz, az ember megjelenésével a kutya is beköltözött a kontinensre. Elvadult fajtája dingó néven ismeretes.) A koala idilli életmódját az általa fogyasztott eukaliptusz bódító hatása is segíti, olyannyira, hogy az állat még üríteni is álmában szokott.

Dél-Amerika vicces kinézetű rágcsálója az óriástatu a koalánál alig virgoncabb. Képes napjának 18-20 óráját átaludni összegömbölyödve. Neki sincs oka tartania más állatoktól, mert páncélja és az alvás alatt felvett alakja megnehezíti a ragadozók dolgát, ám az ember tevékenységének következtében régóta veszélyeztetett faj. Északról is tudunk példát hozni, ilyenek az oposszum-félék. A cukinak látszó, ám veszedelmesen vad oposszumok 19 órát is alvással töltenek.

A macskát sem hagyhatjuk ki a felsorolásból. Egy átlagos macska napjának 16 óráját alvás teszi ki. Bárhol, bármikor tud aludni, kivéve a számára kijelölt, extra kényelmes helyet. Dobozban, farakáson, bökős kerítésen, játékhalmon akár egész nap elalszik. Nem a lustaság vezeti, bár a jól tartott állatnál valószínűleg ez is közrejátszik. Inkább az állandó készenlét miatt pihen annyit. A macska éberen alszik, este indul felfedezőútra, amihez sok energiára van szüksége, mivel aktív óráiban igencsak fürge.

Akik nem alszanak

Az egyik legmegdöbbentőbb példa az álmatlan állatokra a zsiráf. A zsiráf szinte egész nap talpon van, eszegeti a fák felső lombozatát, járja a szavannát, ezért gondolhatnánk, hogy esténként jókat alszik. Ám a helyzet teljesen más. A zsiráf csupán percekre bóbiskol el, ami összességében nagyjából 1-2 óra alvás a 24-ből. Egyszerre csak 10-30 percnyi álom jut neki, ezért régebben úgy gondolták, hogy a zsiráfok nem is alszanak. Egészen az 1950-es évekig nem sikerült alvó hosszúnyakút megfigyelni. Az alvó zsiráf érdekes látvány, lábait maga alá húzza, fejét pedig farka tövénél pihenteti.

A delfinek, beleértve a kardszárnyú delfint, azaz gyilkos bálnát is, életük első hónapjában egyáltalán nem alszanak, ahogy velük együtt anyukájuk sem. A ragadozók miatt van erre szükség. A kis delfin teljesen védtelen és kiszolgáltatott, így anyukájával együtt folyamatos éberségre van szüksége. A delfinek egyébként sem nagy alvók. Agyuk valamely féltekéje mindig éber, soha nem alszanak mélyen. Az is kiderült, hogy alváshiány esetén sem lankad figyelmük, nem változnak életfunkcióik, stresszes állapotba sem kerülnek. Hiába nagy a hasonlóság ember és delfin között, úgy látszik, ebben messze megelőztek minket.

Eszel vagy alszol?

Az állatok nem kedvük szerint működnek úgy ahogy. Minden esetben a külső tényezők határozzák meg, mit és hogyan tesznek. Az alvásigény függ a testmérettől, az élelemmel való ellátottságtól és a fenyegetettségtől is. Sokan azt gondolják, hogy a nagyobb testű állatok hamarabb elfáradnak, nagyobb méretű testük mozgatása és fenntartása energiaigényesebb, ezért többet alszanak apróbb társaiknál. Téves gondolat, ugyanis pont a kisebb méretű állatok alszanak sokkal többet. Egy pici testet sokkal nehezebb tartósan felfűteni, ezért esznek folyamatosan a rágcsálók. Egész nap rágcsálniuk kell, hogy biztosítsák a szükséges testhőt a mozgáshoz, szükség esetén pedig a meneküléshez kellő energiát. Amikor alszanak, minderre nincs gondjuk, így tulajdonképpen energiatakarékosságból szundikálnak akár 10-15 órát is egy nap. Hűvösebb időben többet, melegebb időben kevesebbet.

A téli álmot alvó állatok esetében is ez a helyzet. Pont akkor van a legkevesebb élelem, amikor a legtöbb energiára van szükség, így inkább energiatakarékos módba állítják magukat az ideális körülmények eljöveteléig.

Alszol és megesznek

Az állatvilágban meghatározza az életmódot, hogy valami zsákmányállat vagy sem. Azok az állatok, melyek prédául szolgálnak más állatoknak, sokkal kevesebb alvást engedhetnek meg magunknak. Ráadásul abban a kevéske órában is ébernek kell lenniük ahhoz, hogy vész esetén azonnal menekülhessenek. Amire kevesebb éhes szem szegeződik, az nyilván több időt tölthet pihenéssel. Míg azok az állatok, amelyekre sok ádáz ragadózó vadászik, aligha alhatnak egy kiadósat.

A falkában, csoportban élő állatok jelentős része talált megoldást: őrszemet állítanak. Míg a többiek pihennek, egy vagy több társuk éberen lesi a veszély jeleit, hogy szükség esetén riadót fújjon. A nagytestű patásoknál éppúgy megfigyelhető ez, mint a kisméretű ragadozóknál vagy számos madárfaj esetében.

Alvásra szükség van a megfelelő életfunkciókhoz, szellemi teljesítőképességhez és lelki egyensúlyhoz, azonban nem kell megijedni, ha nem bírod végigaludni a napi nyolc órát. A kor előrehaladtával ez a szám úgyis csökken, és akár már 50 éves kor körül előfordul, hogy valaki hat, esetleg csak négy órát bír aludni. Nem feltétlenül így az egészséges, de az állatok minimális alvással is vígan elélnek, neked sem kell megijedned.