A virágvíz kitűnő bőrápoló, mutatjuk, melyiket mire használd!

A virágvíz kevéssé ismert, ám hatásos kozmetikum
A virágvíz kevéssé ismert, ám hatásos kozmetikum

Egyre ismertebb a virágvíz mint természetes bőrápoló tonik, de még mindig nem használjuk széles körben. A hidrolátum névre is hallgató természetes növényi kivonatot viszonylag könnyű előállítani, mert a legtöbb olyan alapanyagból készül, amely gyomként is megél. Az áruk sem borsos, pedig roppant hatásos bőrápoló, hajfrissítő kozmetikumok. Miért használnál vegyszerek tömkelegét tartalmazó tonikokat, ha a természet is kínál hatásos, de egészséges alternatívát? 

Mik azok a virágvizek?

Virágvíznek nevezzük azokat a növényi kivonatokat, melyek melléktermékként jelennek meg a növényi olaj előállítása során. Ezek a vizek a növények illóolajának egy részét, valamint a növények vízben oldódó hatóanyagait tartalmazzák. Tiszta, aromaterápiában, parfümkészítésben előszeretettel használt anyagok, melyeket számos kozmetikum összetevői között is megtalálhatunk. Az aromaterápiában az éteri olajok mellett kapnak jelentős szerepet a virágvíz, mivel csekélyebb mértékben ugyan, de éppúgy hatnak testre és lélekre, mint az esszenciális illóolajok.

A természetes virágvizek nem tartalmaznak plusz adalékokat. Sajnos könnyen indulnak romlásnak, ezért fénytől és hőtől távol kell tartanunk őket. Nyugodtan tárolhatjuk hűtőben, akár ételeink mellett is őket. A legtöbb virágvízben látható némi ülepedés, mely a hidrolátum természetes, organikus jellegére utal, és nem jelenti azt, hogy virágvizünk megromlott volna. A romlást szagának megváltozása, büdösödése jelzi, viszont nem árt észben tartani, hogy néhány növényi hidrolátumnak eleve kellemetlen a szaga.

Kiválogattuk a legjobb virágvizeket, nézzük, melyik való a te bőrödre!

Rózsavíz: A legáltalánosabb és a legtöbbek által ismert hidrolátum a rózsavíz. Önmagában minden bőrtípusra kitűnő tonik, mert tisztító, fertőtlenítő hatása mellett mélyen hidratál, gátolja az öregedést, nyugtatja és felfrissíti a bőrt. Kimondottan ajánlott érett bőrre, pattanásokra, száraz és érzékeny bőrre is. Borogatásként égési sérülésre, mechanikai sérülésre is megfelelő, mert segíti a sejtregenerációt. Táskás, megfáradt szemekre csodás borogatás.

Levendulavíz: A levendula is nagy népszerűségnek örvend, azonban vize már egy fokkal kevésbé ismert. A rózsa mellett a második legjobb hidratáló, valamint bőrnyugtató természetes tonik, ám bizonyos esetekben irritációt okozhat. Mielőtt rendszeresen és nagy területen használnád tonikként vagy pakolások összetevőjeként, mindenképpen tégy vele egy próbát könyökhajlatodban! A levendula zsíros, pattanásos bőrre ajánlott tonik, azonban nem árt, ha mást is használunk mellé. A levendula és rózsa keveréke például hathatós pattanástalanító.

Búzavirág víz: Pórusösszehúzás és frissítés. A búzavirág hidrolátum összehúzó hatása a pórusok méretének csökkentését is segíti, azonban legnagyobb szolgálatot a szemkörnyéken teszi. Reggel a fáradt, táskás, karikás szemekre fújva pillantok alatt javít a helyzeten. Ha van időnk borogatásként alkalmazni, hosszantartó és látványos eredményt kapunk. Titka a mikrokeringés serkentése, a bőrben futó kis kapillárisok összehúzásával. Ha fel szeretnénk frissíteni arcbőrünket (dekoltázsunk, nyakunk, sőt a mellek bőrén is kitűnő), keverjünk pakolás gyanánt búzavirág hidrolátumot vörös agyaggal!

Szuhar víz: Az egyik legjobb pórusösszehúzó. A búzavirág vizénél sokkal erőteljesebb összehúzó hatást produkál, így főleg tág pórusú, laza szerkezetű bőrre ajánljuk. Ha a tág pórusok tisztátalanok és még pattanások is előfordulnak, a szuhar mindennapos tonikként sokat segíthet. Szép eredmény érhető el heti kétszeri agyagpakolással, melyet zöld agyagból, szuhar hidrolátumból és rózsavízből keverünk ki.

Hamamelis víz: A hamamelis nem más, mint az erős anti-ageing hatásáról híres varázsmogyoró. Serkenti a mikrokeringést, erőteljesen hidratálja a bőrt, vitaminokkal látja el, valamint serkenti a sejtregenerációt, így rugalmasabb, élettel telibb, jobban funkcionáló bőrt eredményez. Manapság a természetgyógyászat visszérproblémák és aranyér enyhítésére is alkalmazza.

Rozmaring víz: Összehúzó, pattanástalanító hatása erőteljes, de a fejbőr problémáira és hajhullás mérséklésére a legkiválóbb. Legyen szó zsírosodó, viszkető fejbőrről vagy korpásodásról, a rozmaring hidrolátum egyensúlyba állítja a faggyútermelést. Fertőtleníti és élénkíti a bőrt, valamint javítja a hajhagymák tápanyag ellátottságát.

Kamillavíz: A kamillát nyugtató, gyulladásgátló hatásáról ismerik, ám nyálkahártyán alkalmazva irritációt válthat ki. Hatalmas tévhit, hogy gyulladt szemekre a kamilla ideális borogatás. Kamillát nem szabad szemek ápolására használni, mert a legrosszabb esetben a szem megbetegedését is kiválthatja. Bőrön azonban kitűnő hatású, főleg az ekcémás bajok csökkentésére, de fontos mellé erősen hidratálni, mert a nyugtatás mellett szárít is.

Borsmenta víz: Sokan kedvelik a borsmenta frissítő hatását, illatát, ám sajnos a borsmenta csupán érzésre frissít, valójában inkább irritálja a bőrt. Teaként is kiváló hatásokat tulajdonítanak neki, ám arról kevés leírás szól, hogy nagyobb mennyiségben fogyasztva elernyesztheti a gyomorszájat, így többek közt kellemetlen szájszagot okozhat. Kis mennyiségben ritkán jót tesz, de nagyon fontos, hogy csínján bánjuk vele.

Hogyan használd a virágvizeket?

A hidrolátumok önmagukban, vattakorongra adagolva is használhatók, de pakolások kikeveréséhez sima víz helyett, valamint fürdővízbe aromaterápiás céllal is alkalmasak. Továbbá hajöblítésre és borogatások elkészítéséhez is kitűnőek. Mindig hűtőben tárold őket, és ügyelj arra, hogy szemkörnyékre csak olyan típust válassz, ami nem irritál! Ez éppígy igaz a fürdővizes alkalmazásra is.

Ha a cikkel kapcsolatban bármi eszedbe jutott, írd meg nekünk! Ezt egyszerűen megteheted ide kattintva  >>