A sötét, téli napokon is lehet jobb a kedved!

Tehetsz a téli depresszió ellen!
Tehetsz a téli, depressziós hangulat ellen

Elmúltak az ünnepek, vége a sürgés-forgásnak. A leghidegebb, legzordabb hónapokkal most kell szembenéznünk. Ha úgy érzed, megtámadott a rossz hangulat, akkor próbáld ki ezeket az ételeket a téli depresszió ellen, és máris jobb kedved lesz!

Második hónapja benne vagyunk a télben, a sötétség és a hideg pedig nincs jó hatással a hangulatunkra. A téli depresszió jelenségéről már írtunk korábban, a betegség a lakosság körülbelül 20 százalékát érinti, jellemzően októbertől a tavasz elejéig tart.

A pörgés után jön a kiüresedés érzése

A decemberi ünnepek egy kis felüdülést visznek a napjainkba, de ahogy ennek az időszaknak vége, hajlamosak vagyunk üresebbnek érezni a mindennapokat.

Vannak azonban olyan ételek, amelyek nemcsak az egészségünkre vannak jó hatással, hanem a kedvünkre is. (T)edd ezekkel az ételekkel egészségessé, széppé és boldoggá magad!

Egyél a téli depresszió ellen!

Zsíros halak

Biztosan hallottál az omega-3 zsírsavak áldásos hatásairól. Ezek nemcsak a szív- és érrendszer egészséges működéséért felelősek, hanem a hangulatra is jó hatással vannak. Kutatások kimutatták, hogy az omega-3 zsírsavban található DHA és EPA két olyan zsírsav, amely hatásosan vethető be a téli depresszió ellen, hiszen javítja a tüneteit és jó hatással van az agy aktuális állapotára.

Mit egyél? Magas zsírtartalmú halakat, mint a lazac, a tonhal, a szardínia, a makréla és a szardella. Néhány növényi alapú étel is (lenmag, repceolaj, dió) tartalmazza az ALA néven ismert omega-3 zsírsavat. Ezt a máj átalakítja DHA és EPA zsírsavvá, ám ez a májfunkció az évek múlásával lecsökkenhet, tehát ez csak részben jelent megoldást.

D-vitaminban gazdag élelmiszerek

A D-vitamin tulajdonképpen hormonként funkciónál, és számtalan tanulmány kimutatta, hogy az alacsony szintje elősegíti a depresszió kialakulását. Éppen ezért a téli, napfényhiányos időszakban nagyon fontos, hogy pótoljuk ezt a vitamint.

Mit egyél? Zsíros halakat, mint a lazac, a tonhal, a szardínia és a pisztráng. A D-vitaminnal dúsított tejtermékek és a tojás is megfelel.

Kevésbé feldolgozott élelmiszerek

A finomított ételek nem csak a testsúlyra hatnak kedvezőtlenül, hanem a hangulatra is. Számos tanulmány bizonyítja, hogy a tápanyagban dús, egészséges ételek (teljes kiőrlésű gabonák, gyümölcsök, zöldségek, halak) bevitele csökkentheti a depresszió kialakulásának esélyét.

Ennek egyik oka a gyulladás kialakulása, ami szerepet játszik a legtöbb mentális betegségben, amilyen például a demencia és az Alzheimer-kór. A feldolgozott, finomított, egészségtelen ételek gyulladást okoznak a szervezetben, hozzájárulva számos krónikus betegség kialakulásához. Az egészségesebb, kevésbé feldolgozott élelmiszerek viszont gyulladáscsökkentőként hatnak. (További gyulladáscsökkentésről itt olvashatsz.)

Mit egyél? Fogyaszd természetes állapotukban az ételeket, sok zöldséget, gyümölcsöt, teljes kiőrlésű gabonát, dióféléket, halakat, húsokat, valamint a minimálisan feldolgozott ételeket, például fagyasztott zöldségeket és gyümölcsöket.

Étcsokoládé

Jó hír a csokoládé kedvelőinek, hogy az étcsokoládé javítja a hangulatot és csökkenti a stresszt. A kakaótartalmú flavonoidok növelik az agy vérellátását, valamint gyulladást gátló hatásuk is ismert. Ezeknek a mechanizmusoknak köszönhetően a csokoládé fogyasztása javítja a hangulatot, hiszen serkenti azokat az agyterületeket, amelyek szerepet játszanak a depresszió kialakulásában. Ez persze nem azt jelenti, hogy egyél naponta 5 tábla étcsokoládét a téli depresszió ellen, de egy kicsit bátran csipegethetsz belőle.

Mit egyél? Lehetőleg étcsokoládét, amely kevés hozzáadott cukrot tartalmaz.

Probiotikumok

A belek állapota befolyásolja az agy működését, így a mentális állapotunkat is. Az emésztőrendszerben található hasznos baktériumok csökkentik a depresszió és szorongás tüneteit.

Mit egyél? Joghurtot, kefirt, savanyú káposztát, tempehet (ez egy speciális szója alapú élelmiszer), kombucha teát.

Alacsony glikémiás értékű szénhidrátok

A magas glikémiás indexű ételek olyan ingadozásokat okoznak, amelyek akár kisebb depressziót is okozhatnak. Egy kutatás kimutatta, hogy azok a nők, akik sok magas glikémiás indexű ételt fogyasztottak (finomított szénhidrátokat és cukros ételeket), nagyobb valószínűséggel fordult elő náluk depressziós állapot.

Mit egyél? Válassz édesburgonyát, teljes kiőrlésű gabonát, babot és alacsony zsírtartalmú tejtermékeket!

Cinkben gazdag ételek

A cink több mint 300 különböző folyamatban vesz részt az emberi szervezetben, így érthető, hogy bizonyos formában befolyásolja az agy, és ezzel együtt a mentális állapotunk egészségét. Az alacsony cinkszinttel rendelkezők nagyobb eséllyel lesznek depressziósak.

Mit egyél? Sovány marhahúst, gombákat, joghurtot, teljes kiőrlésű gabonákat, dióféléket, babot, osztrigát.

(H.N.)

A cikk forrása itt >>