Manapság hajlamosak vagyunk a nárcizmust tágan értelmezni, a köznyelven sokszor akár az egyszerűen az önző, egoista és bunkó emberekre is alkalmazzuk. Valóban létezik is egy „egészséges” nárcizmus, de a nárcisztikus személyiségzavar egy pszichológiai kifejezés, mely komoly kórtörténetet rejt maga mögött. De milyen is egy nárcisztikus férfi? Számíthatunk-e boldog kapcsolatra egy nárcisztikus személytől? Egyáltalán létezik a nárcisztikus férfi szerelme?
Mit kell tudni a nárcizmusról?
A nárcizmus egy személyiségzavar, melynek a gyökerei a gyerekkorig nyúlnak vissza. A nárcisztikus emberek maguk is szenvednek belül, de magatartásukkal és jellembeli vonásaikkal a környezetükben élő embereknek is rengeteg fájdalmat okoznak.
A nárcisztikus személyiség több tényezőben jelenik meg:
- felsőbbrendűség érzése: önmagát a többiek felé helyezi, mind szellemileg, mind képességeit illetően – akár bármiféle valós alap nélkül is
- önmagát különlegesnek véli, akit csak más különleges emberek érthetnek meg
- állandó elismerésre és csodálatra vágyik környezetétől
- kizsákmányoló, önző magatartás jellemző rá
- empátiás készsége nincs
- nagyravágyóan fantáziál sikerekről, célokról, gazdagságról, idilli szerelemről
- felhatalmazottság érzése: úgy tartja, hogy a szabályok rá nem vonatkoznak
Mindemögött egy erős szégyen- és csökkentértékűség érzet lapul, mely időről időre felszínre tör, így akár a legjelentéktelenebbnek tűnő dolgokon is megsértődik. Erősen manipulatív, irányító viselkedés jellemző rá, valamint a kritika teljes elutasítása.
Lehetséges párkapcsolatban élni egy nárcisztikus férfival?
Fontos, hogy a nárcizmus egy nagyon széles skálán mozgó zavar, melynek egészen enyhe és brutális végpontjai is vannak. Egyik oldalon fenntartható lehet a párkapcsolat, míg másik oldalon egészen a lelki és fizikai bántalmazásig is elmehet. Egy nárcisztikus párkapcsolatban is lehetnek jobb és rosszabb időszakok, sokszor akár hosszú idő is eltelhet boldogságban anélkül, hogy a személyiségzavar jellemzői bántó módon a felszínre törnének. De számítanod kell rá, hogy az ilyen „mézesheteknek” vége fog szakadni.
Fontos tudnod, hogy egy párkapcsolatban nem tudod megváltoztatni a nárcisztikus személyt! Akármilyen szomorúan is hangzik, ez igaz. Másrészről viszont ez nem jelenti azt, hogy ő önmagától nem tudna változni – akár érted és a kapcsolatotokért. De ezt neki kell akarnia, te hiába vagy vele kitartó, kedves vagy éppen dühös, nélküle nem tudod őt megváltoztatni.
Valós lehet-e a nárcisztikus férfi szerelme?
A válasz rengeteg tényezőtől függ. Hallani azonban olyan példákat, hogy egy nárcisztikus férfi hosszú idő és rengeteg rövidebb-hosszabb – többnyire érzelemmentes – kapcsolat után megszeret egy nőt, akihez ragaszkodik és akivel dolgozik a kapcsolatán. Ettől persze a kapcsolat nem lesz könnyű, és mindkét féltől rengeteg energiát igényel. A nárcisztikus férfi szerelme mindkét félnek sok fájdalmat okoz. Éppen ezért a terápia fontos elem lehet a párkapcsolatban, hiszen azzal, hogy a saját állapotán javít, a kapcsolat is jobbá lesz.
Forrás: Mindset Pszichológia