Félsz a repüléstől? Nem kell!

Félni a repüléstől nem érdemes
Félni a repüléstől nem érdemes

Egyáltalán nem kell félni a repüléstől, csak a zuhanástól jogos a rettegés. A jó hír az, hogy nagyobb eséllyel ér téged autóbaleset, mint lezuhanna a repülőgép. Ha most ide kattintottál, bizonyára a te fejedben is a legrosszabb kimenetelű forgatókönyv él a repülésről. A legtöbb félelem eloszlik, ha tisztába kerülsz a tényekkel. 

A félelmeid három forrásból fakadhatnak. Tarthatsz az ismeretlentől, a repülőgéptől magától, vagy személyzetének figyelmetlenségétől. Célunk, hogy eloszlassuk irracionális aggodalmaidat. A tudás fényében rájössz, hogy nyugtalanságod legjava felesleges.

Beszéljenek a számok!

Egy felmérés kimutatta, hogy Amerikában évente körülbelül ezren halnak meg biciklis balesetben, ezerötszázan fegyverharcban, ötezren fulladásban és háromezren orvosi beavatkozás miatt. Hasonlítsuk össze ezeket a számadatokat az alábbi statisztikával, miszerint 1982 és 2010 között összesen háromezer-háromszáz ember vesztette életét zuhanás okozta balesetekben. Utóbbi adat viszont nem csupán egy, hanem harminc évet foglal magába.

Az autóban nagyobb a biztonságérzeted

Az autódban a te kezedben van az irányítás. Repülőre ülve életünket idegenek kezébe adjuk. De tényleg biztonságosabb autóba ülni? Gondold végig, egy pilótaképzés több évig is eltart, a jogosítványt viszont akárki megszerezheti két hónap leforgása alatt is. Lehet, hogy te magad biztonságos sofőrnek számítasz, de mások vezetési szokásait nem befolyásolhatod. Egyre többen halnak meg az utakon a telefonálás, alkoholfogyasztás okozta figyelmetlenségek miatt. Sokszor rosszkor, rossz helyen lévő ártatlanok is áldozatul esnek.

A repülőgép biztonsága

A repülés a repülőgép számára annyira természetes, mint számunka a sétálás. Az új törvénycikkeket nem ellenőrzik a parlamentben annyiszor, mint a légibuszokat. Tudtad, hogy minden levegőben töltött egy órát körülbelül tizenöt órányi karbantartás előz meg? Hidd el, a szakértők semmit sem bíznak a véletlenre.

A rettegett turbulencia

Sokan küzdik le félelmeiket, és ülnek repülőgépre, maguk mögött hagyva aggodalmaikat. Aztán a repülőgép hirtelen rázkódni kezd, és megfogadják, ha ezt túlélik, soha többet nem kockáztatják meg a repülést. A turbulenciától való félelmet valószínűleg az okozza, hogy legtöbben azt se tudják, mi az.

Bizonyára hallottad már, hogy a légnyomás területről területre változik. Amikor alacsony légnyomásból magasba repül a gép, (vagy fordítva), rázkódni kezd. Az égvilágon semmi furcsa sincsen ebben. Sőt, megnyugtatható lehet tudni, hogy a mai modern gépeket olyan intenzív turbulenciák kibírására tervezték, amelyekbe gyakorlatilag bele se kerülhetnek.

Mi történik, ha ütközünk?

Nem ütköztök. A repülőgépek mindig kapcsolatban állnak a Légiforgalmi Irányító Központokkal, amelyek radarok segítségével követik útjukat. Ha valamilyen probléma folytán hiba csúszna a légi irányítók munkájába, életbe lépnek az ütközés elhárító rendszerek. A mai gépek mind rendelkeznek ilyennel, mely időben riasztja a pilótákat, ha két jármű túl közel kerül egymáshoz.

(M.F.)

A cikk forrása itt >>