Startup. Már a csapból is ez folyik, de még mindig nem érted, mi az pontosan? Most elmondjuk, mi fán terem! Vigyázat, a szöveg nyomokban üzleti szakszavakat tartalmazhat!
A startup egy fiatal cég, ami, amely éppen megkezdte a működését. Általában egy kis csapat alkotja, akik egyben az alapítói és finanszírozói a vállalatnak. A startup lényege, hogy egy olyan eredeti ötletre épülő terméket kínáljon, ami piaci rést tölt be.
Tőkére van szükség
A startup megalakulásakor a költségek meghaladják a bevételeket. Ahhoz, hogy fejleszteni és tesztelni tudják az ötleteiket, a startuppereknek jelentős anyagi tőkére van szükségük. Gyakran a család és a barátok is befektetnek a cégbe, de többféle banki hitel, állami támogatás is segíti az induló vállalkozásokat. Valamint startup inkubátorok nyújtanak egyszerre szakmai és anyagi hozzájárulást egy projekt sikerességéhez. Az olyan startup, ami be tudja bizonyítani, hogy van benne potenciál, kockázati tőke finanszírozást szerezhet a tulajdoni és döntéshozatali jogok egy részének feladásáért cserébe.
A startup finanszírozása kockázatos
Mivel a startup új keletű jelenség, és sosem tudhatjuk melyik cég lesz sikeres, kockázatos befektetésnek számítanak. Íme néhány módszer, amellyel a potenciális hitelezők eldönthetik, milyen vállalkozásba érdemes beszállniuk:
- A duplikált megközelítés egy olyan értékelési módszer, amely a kutatáshoz és az előállításhoz szükséges eszközök költségeit vizsgálja. Hátránya, hogy nem veszi figyelembe a jövőben előfordulható kiadásokat.
- A piaci többszörös módszerével a hasonló vállalatok jelenlétét mérhetjük fel. A startup cégeknek természetükből adódóan kicsi a konkurenciájuk, ami fontos, ha piaci rést készülünk betölteni.
- Az aktualizált nyereség a vállalat várható jövőbeli nyereségét vizsgálja, ez azonban rendkívül szubjektív érték.
- A fejlesztési szakasz vizsgálatával is hasznos információkat szerezhetünk. Az a startup, amelynek már kész terve van a profit megszerzésére, mindenképpen bizalomgerjesztőbb, mint az, amelyik csak egy ötlettel rukkolt elő.
Egy jó ötlet nem elég
Mivel kevés startup válik életképes vállalkozássá, a befektetőnek körültekintőnek kell lennie. A fenti módszerek segíthetnek a helyes döntésben, azonban még egy dologról nem szabad megfeledkezni. Nem elég egy jó ötlet, fontos, hogy a csapat olyan tapasztalt tagokból álljon össze, akik tudják, hogyan vezessenek sikerre egy céget.
(D.R.)
A cikk forrása itt >>