Milyen filmet érdemes megnézni még 2017-ben?

Egy gyönyörű film: Testről és lélekről (forrás: mafab.hu)
Egy gyönyörű film: Testről és lélekről (forrás: mafab.hu)

Egy varázslatosan érzékeny magyar alkotást szeretnénk ajánlani annak, aki moziba készül ezekben a hetekben.

A film díjesővel mutatkozott be

A tavasszal Berlinben Arany Medvét és azóta több fesztiváldíjat nyerő Testről és lélekről című film képviseli Magyarországot a legjobb idegennyelvű film kategóriájában az Oscar-díjért folyó versenyben. Enyedi Ildikó érzékeny alkotása olyan, többnyire bonyolult és megfoghatatlan érzelmekről szól, mint a magány, a kapcsolódás szépsége és nehézségei, a vágy és a beteljesülés egyszerre éteri és prózai kettőssége.

Munkahelyi szerelem

Endre (Morcsányi Géza dramaturg, élete első filmszerepében) egy vidéki vágóhíd gazdasági igazgatója, aki egyik kezére lebénult. Ugyanitt dolgozik a kollégái számára furcsa, pedáns, autisztikus személyiségjegyekkel bíró Mária (Borbély Alexandra zseniális megformálásában). Ő minőségellenőrként még a férfinál is szigorúbban veszi a munkáját.

Ez a két ember, aki a hétköznapokban nem biztos, hogy felfigyelne egymásra, egyszer csak elkezdi ugyanazt álmodni. Szarvasok egy háborítatlan téli erdőben, akik egy párt alkotnak és szeretik egymást. Mindez egy nyomozás során derül ki, mivel valaki ellopja a szigorúan őrzött, az állatok pároztatásánál használt búgatóport a vágóhídról, és hivatalból egy pszichológusnőt rendelnek oda a dolgozók mentálhigiénés felmérésére.

“Csak jószívű embereknek mutatkozik meg”

Mária és Endre, mindketten érzik, hogy kezdeniük kell valamit egymással, de fogalmuk sincsen, mit. A férfi nem hiszi el, hogy esélye lehet Máriánál, a lány pedig érzelmileg és szexualitásában is megrekedt egy kislány szintjén. A film a művészfilmes hangulatot sok helyen humorral oldja, ami nagyon emberközelivé teszi.  Ahogyan Enyedi Ildikó, a film rendezője fogalmaz: „Annyira egyszerű filmet akartunk készíteni, mint egy pohár víz, a munka mégis nagyon kemény volt. A legnehezebb az volt benne, hogy miként rejtsük el az alkotásban a film témáját, amely csak jószívű embereknek mutatkozik meg.”

Az alkotás ereje a két főszereplő játékában rejlik: a civilben dramaturg és könyvkiadó Morcsányi Géza erős és sebezhető egyszerre a saját magát magányra ítélő, zárkózott férfi szerepében. Miközben Borbély Alexandra fantasztikus érzékenységgel vezet be minket Mária világába. Hol határozott, hol esetlen, hol zárt, hol rajongó, hol gyönyörű és mindezt úgy játssza el a vásznon, hogy a figura zártsága miatt főként a szemében követhetjük nyomon ezeket a változásokat.

A filmet négy kategóriában (legjobb film, legjobb rendezés, legjobb forgatókönyv, legjobb női főszereplő) jelölték Európai Filmdíjra, így december 9-én reménykedhetünk abban, hogy újabb magyar sikernek örülhetünk.

(M.Z.Zs.)