Miért nem fogyok? – Okok a sikertelen fogyás hátterében

Miért nem fogyok? Okok a sikertelen fogyás hátterében

Nagy lendülettel és reményekkel vágtál bele a diétába, de nem úgy zajlik, ahogy azt elképzelted. Most pedig csak állsz a tükör előtt és azt kérdezed magadtól “miért nem fogyok?”. Ismerős? Lehet, hogy beleestél a diétázók leggyakoribb hibáinak egyikébe. Mutatjuk is, mik ezek!

Rosszul van beállítva a napi kalórialimited

Ezernyi fogyókúrás étrendet találsz az interneten, de ez nem jelenti, hogy a számodra is bármelyik jó lesz. Előfordulhat, hogy kezdetben sok neked az a napi 1800 kalória, de az is lehet, hogy messze engedékenyebb lehetnél magaddal, mint 1600 kalória. Első lépésként tehát számold ki a saját alapanyagcsere szükségleted, és ehhez keress megfelelő étrendet!

Nem számolsz a folyékony kalóriákkal

Hiába raksz össze magadnak egy 1400 kalóriás étrendet, ha nem ügyelsz rá, hogy nem csak az ételekkel kell számolnod. Ha ezek mellé gyümölcsleveket, esetleg szénsavas üdítőket iszol egész nap, hamar megugrik az elfogyasztott kalóriák száma. Így a diétának nagyjából semmi értelme azon kívül, hogy motiválatlanná válsz tőle.

Esténként csalsz

Az irodában egész nap figyelsz az étkezésedre, aztán este a film mellé valahogy mindig elfogy egy kis nasi. Persze nem azt mondjuk, hogy nem szabad finomakat enned – sőt, hisszük, hogy egy diéta csak úgy lehet hosszú távon is fenntartható, ha belefér némi csalás (lásd 80-20%-os aranyszabály), azért így igen könnyen betehetsz a napközbeni próbálkozásodnak. Ha este nasiznál, számold bele azt is a napodba, ha még így is kalóriadeficitben leszel, máris belefér!

Nem fogyasztasz elég fehérjét

A fogyás titka a bevitt kalóriákban van leginkább, de azért az sem mindegy, hogy miből viszed be. A megfelelő fehérjefogyasztással gátat szabhatsz a falási rohamoknak és a nassolás utáni vágynak, ráadásul felturbózhatod vele az anyagcserédet is. Éppen ezért érdemes fehérjében gazdag reggelivel kezdened a napod, a kutatások* szerint így az egész napi éhséged visszafoghatod.

Nem vagy elég kitartó

Azok számára, akik először kezdenek diétába, csalóka lehet a fogyás folyamata. Az első rövid időszakban ugyanis feltűnően olvadnak le a kilók, amit elsősorban csak a víz, illetve a korábbi egészségtelen ételek kigyomlálása okoz. Ezután a fogyás belassulhat, időről időre akár teljesen meg is állhat. Te pedig rögtön elkezdesz aggódni, hogy “mi történt, miért nem fogyok?” – pedig jól van ez így! Maradj kitartó, hosszú távon sikerülni fog!

Valamilyen betegség akadályoz

Ha viszont úgy érzed, hogy te tényleg mindent megteszel, mégsem tűnnek el a kilók, lehet, hogy betegség okozza a sikertelen fogyást. Tipikusan ilyen lehet a pajzsmirigy nem megfelelő működése. Ez esetben érdemes lehet elmenned egy mindenre kiterjedő laborvizsgálatra, ahol rögtön ki is derül, ha betegség áll a háttérben.

Korábbi cikkünkben azt is bemutattuk, hogy hosszú távon miért az életmódváltás az igazi kulcs. A különféle sanyargató diéták ugyanis nyilván segítenek ledobnod azt a néhány kilót, de amint befejezed, jó eséllyel vissza is jönnek – így pedig a sikertelen fogyás azonnal kedved is szegi.

Fogyókúra vs életmódváltás – Melyiket válaszd a tartós fogyásért?

*A kutatás forrása: Healthline