Miben különbözik a kapuzárási pánik a nőknél és a férfiaknál?

A kapuzárási pánik tünetei különböznek a nőknél és a férfiaknál
A kapuzárási pánik tünetei különböznek a nőknél és a férfiaknál

A kapuzárási pánik eleinte csak a férfiak öregedéssel járó lelki szindrómájának terminus technikusa volt, ma már azonban a középkorú nőket ugyanúgy érintheti a jelenség. A tünetek viszont különböznek a két nemnél. Lássuk a legszembetűnőbb eltéréseket! 

Miért tör ránk a kapuzárási pánik?

Azokat az embereket, akik teljes életet élnek, érzelmileg és anyagilag biztonságban érzik magukat, kevesebb eséllyel éri el a kapuzárási pánik. Azoknál viszont, akiknek kevés fogalmuk van róla, mit szeretnének az életben, és sokáig csak célok nélkül lebegtek, a szindróma hamar felütheti a fejét.

Ha a családunkon és a munkánkon kívül nincsen más életterünk, megrekedve érezhetjük magunkat. A fő kiváltó ok a férfiaknál az unalmas mókuskerék, míg a nőknél pedig a tulajdonság, hogy mindenkit maguk elé helyeznek. Rengeteg nő áldozza életét a gyermeknevelésnek, így karriercélokat nem tudnak felmutatni. A gyerekek kirepülésekor szembesülnek ezzel, és ez a felfedezés meghúzza a kapuzárási pánik ravaszát.

Sokan évekig kerülik a vitákat házasságukban, párkapcsolatukban. Fontos tudni, hogy a konfliktusok azonban nem szűnnek meg, csak egy láthatatlan helyen halmozódnak, mely egy nem várt pillanatban egyszerre tör felszínre. És sajnos a kapuzárási pániknál rosszabb időzítést a negatív érzések nem is találhatnának.

A főbb különbségek a nemeknél

ad

A férfiak középkorba lépve szembesülnek azzal, hogy az élet rohamosan halad előre. Sokan nem tudják feldolgozni az idő múlását, így beköszönt a kapuzárási pánik.

A férfiaknál jelentkező tünetek a következők lehetnek:

  • Félnek a korral járó változásoktól.
  • Félnek a megbetegedéstől.
  • Félnek attól, hogy veszítenek a vonzerejükből.
  • Félnek attól, hogy terveik csődöt mondanak.
  • Félnek a haláltól.
  • Félnek attól, hogy többé nem éreznek majd szexuális izgalmat.
  • Félnek, hogy rossz feleséget választottak.
  • Félnek attól, hogy a családjuk visszatartja őket céljaik elérésében.

A férfiakkal ellentétben a nőket a lehetőségek skálájának kiszélesedése taszítja a középkorúak válságába. Egy bizonyos korba lépve rájönnek, rengeteg dolgot megtehettek volna, ha nem a családjuknak szentelték volna minden idejüket.

A tünetek a nőknél a következők:

  • Gyermekeik felnőttek és hirtelen azt érzik, most már mindent megtehetnek, amit eddig a gyereknevelés miatt nem tettek.
  • Az évek során elért anyagi biztonságot is céljaik kiaknázására fordítják.
  • A menopauza elgondolkodtatja őket, hogyan tehetnék jobbá az életüket.
  • Az üres fészek szindróma a hatalmába keríti őket.

Ha fiatalon házasodtak meg és vállaltak gyerekeket, késztetést érezhetnek rá, hogy most pótolják be a kimaradt „szórakozást”. Többet akarnak eljárni, és az öltözködésükön is drasztikusan változtatni kezdenek.

(M.F.)                                                                                           A cikk forrása itt >>

Ha a cikkel kapcsolatban bármi eszedbe jutott, írd meg nekünk! Ezt egyszerűen megteheted ide kattintva  >>