Mérgező kapcsolatok ellen leghatásosabb az önvédelem

A mérgező kapcsolatok felismerése az első lépés
A mérgező kapcsolatok felismerése az első lépés

A szűkebb és tágabb környezetünkkel való kapcsolatunk alapvetően határozza meg, hogyan érezzük magunkat, és erőteljesen befolyásolhatja az önbecsülésünket is. Feldmár András szavait idézve: „Ha valakivel baj van, az nem belőle származik, hanem a közte és a többi ember között kialakult viszonyból.” A kapcsolataink sok energiát adhatnak, de el is vehetnek az életünkből, ezért nem mindegy, hogy a minket támogató vagy a minket mérgező kapcsolatok vannak többségben.

Egy kapcsolatban megérezhetjük, hogy a másik emberrel – párunkkal, szüleinkkel, barátainkkal – való viszonyunk őszinteségen vagy kimondatlan játszmákon, energiaszerzésen alapul. Egy építő kapcsolatban lehetsz önmagad és megélheted a mélypontjaidat, mert nem az elvárt viselkedés alapján ítéltetsz meg.

Egy nehéz időszakban sokat tanulhatunk

Érdemes megfigyelnünk, hogy miért is fogyatkoznak meg egy-egy nehéz életszakaszban az emberek körülöttünk. Milyen kimondatlan szerepek mentén alakul a legtöbb emberrel a kapcsolatunk? Kik látnak igazán az álarcaink mögé? A nehezebb időszakok sokat tanítanak, elsősorban önmagunkról, a saját erőnkről és hitünkről, ugyanakkor átrendezik a kapcsolatrendszerünket is. Vannak olyan esetek, amikor sejtjük, és vannak olyan élethelyzetek, amikor csak idővel jövünk rá, hogy melyik kapcsolatunk mérgező, amin a saját érdekünkben érdemes változtatni.

Az olyan kapcsolatokban, amelyekben értéktelennek, kisebb rendűnek, deprimáltnak érezzük magunkat, akkor valószínűleg a másik szeretete látszólagos. „Szeretnek, ha mindig 120 százalékon teljesítek. Ha mindig úgy viselkedem, ahogy elvárják tőlem, szeretnek. Ha a másikat soha nem kritizálom, szeretnek. Ha magamba fojtom a haragom, és minden rossz érzésem, szeretnek. Ha mindig a legjobb formámat hozom, ha mindig adok, adok és adok. Ha teljesítem a feltételeiket. Ha mindig mindenkit meghallgatok. Ha tűröm, hogy megalázzanak, hogy levegőnek nézzenek, hogy figyelmen kívül hagyjanak… akkor vajon szeretnek?”

Ismerd fel!

ad

Most bemutatjuk a mérgező kapcsolatok típusait, és azt is, hogyan lehet védekezni az ellen, hogy ezek a kapcsolatok elszívják az energiánkat.

A kritikus

Egyetlen olyan alkalmat sem hagyna ki, amikor burkoltan vagy nyíltan kritizálhat. Ha nem tetszik a ruhád, vagy nem ízlik a süteményed, biztos, hogy szóvá teszi. Sokszor és bántó módon. Ha a hozzád közel állók folyamatosan kritizálnak, az biztos, hogy nem használ az önbizalmad növekedésének.

Önvédelmi technikák: A folyamatosan kritizálók maguk sem rendelkeznek túl erős önbizalommal. Mások értékeinek kicsinyítésével tudják csak értékelni saját magukat. Személyes szócsatákba nem érdemes belebonyolódni, inkább válaszoljunk egyes szám első személyben, akár az EMK (Erőszakmentes kommunikáció) technikáját alkalmazva, én-üzenetben fogalmazzuk meg, hogyan érint bennünket a kritika.

A versenyző

A versenyző típus mindig nyerni akar, neki az élet összes helyzete versenyhelyzet. Összeméri magát anyagi téren, a munkában, a sikerekben és a kudarcokban egyaránt. Ha valamit elértél, ő kétszer olyan sikeres, ha beteg vagy, ő kétszer olyan beteg.

Önvédelmi technikák: Ne hagyjuk magunkat belevonni a játszmába! A versengő típus  kevés önbizalommal rendelkezik, saját magát a versengés által határozza meg, és a látszólagos nyerő pozícióból szerzi az energiát. Használjuk a humort a helyzet feloldására!

A gyanakvó

A gyanakvó típus képes mindenen megsértődni. Azt érzi, hogy mindig mindenki őt figyeli. Minden gesztusod, mondatod ellene van, őt bántja meg. Humorérzék hiányában mindent túl komolyan vesz, így nehéz vele kiegyensúlyozott kapcsolatot ápolni.

Önvédelmi technikák: Igyekezz elkerülni a játszmába való bevonódást! Tudd, hogy saját magának kell helyreállítania az önbizalmát! Fogalmazz pontosan és tisztán, így el lehet kerülni a félreértéseket, a sértődésre okot adó helyzeteket. Ha ez sem segít, kezeld humorosan a szituációt, vagy húzódj a háttérbe!

A manipulátor

A manipulátor célja az, hogy az általa befolyásolt személy ne legyen tudatában valódi szándékainak. Higgye azt, hogy szabadon dönt, miközben a befolyásoló az előzetes tervét hajtja végre vele. Ez a helyzet alááshatja az önbizalmunkat, mert az állandó bizonytalanság hatására könnyebb megkérdőjelezni a saját értékeinket.

Önvédelmi technikák: Egy manipulátorból teljes mértékben hiányzik az empátia, az ő élete a te energiádból, figyelmedből táplálkozik. Érdemes erőteljesen meghúzni a határokat, nemet mondani, szembesíteni őt a játszmájával. Ha nem tud befolyásolni többet, hamar eltűnik az életedből.

Az óriás ego

Ő nem úgy manipulál, mint a manipulátor, hanem egyszerűen nem enged szóhoz, levegőhöz jutni. Minden róla szól, minden érte van, hasonlít egy fel nem nőtt gyerekre. Ő a figyelemből táplálkozik, ezzel egyenlőtlen kapcsolatot megteremtve.

Önvédelmi technikák: Kiemelve az illető erényeit, érdemes világosan megfogalmazni az ellenérzéseinket, képviselni magunkat a kapcsolatban. Rávilágítani arra, hogy egy egyenlőtlen kapcsolat hosszú távon nem tud egészségesen működni.

Ha bármelyik típust felismerjük a környezetünkben, akkor érdemes azt is megvizsgálnunk, miért érintenek ilyen mélyen bennünket ezek a szituációk, pont ezek a kapcsolatok. Majd abba fektetni energiát, hogy a saját önbizalmunkat újjá tudjuk építeni. Amikor fel tudunk állni a padlóról, az a saját erőnket bizonyítja, egyben stabilabbá teszi az önértékelésünket is.

Manga-Zoltán Zsófia

Ha a cikkel kapcsolatban bármi eszedbe jutott, írd meg nekünk! Ezt egyszerűen megteheted ide kattintva  >>