Ezért legyen minden háztartásban fitnesz labda!

A fitnesz labda sokféle mozgásra alkalmas
A fitnesz labda sokféle mozgásra alkalmas

Egyre elterjedtebb a fitnesz labda vagy gimnasztikai labda használata. Ma már nem csak otthon találkozhatunk vele, de haladó szellemiségű munkahelyek irodáiban, a székek helyén is. Edzéshez, ücsörgéshez, nyújtáshoz egyre szélesebb körben használják, és a rekreációs tornák elengedhetetlen darabja. Miért is? 

Mi az a fitnesz labda?

A fitlabda egy rugalmas gömb, melynek méretét a testmagasság függvényében kell megválasztani. Ahogy számos más fitnesz eszköz, úgy a fitlabda is a gyógytorna, rekreációs torna eszköztárából került át a finesz világába. Ma sporteszközként, fitnesz kiegészítőként ismert. Használható nyújtó edzésekhez, kardiovaszkuláris edzésekhez (kardiózás), erősítéshez is. Alakformálás, zsírégetés vagy gyógytorna, a gimnasztikai labda mindenhez kiváló társ.

Fitnesz labda edzéshez idős korban is alkalmas

Fájó ízületekkel nehéz sportolni, ám kár volna lemondani az egészséges életmódról, csak mert fáj a térdünk, csípőnk vagy épp már nem bírunk futni, súlyzókat emelgetni. A fitnesz labdák segítenek megóvni ízületeinket kardió edzés közben, így a vérkeringés, az anyagcsere felpezsdítése, a szervezet felfrissítése anélkül megoldható, hogy nagyobb terhelésnek tennénk ki gyönge, sérült vagy problémás testrészeinket.

Az egyik legegyszerűbb és legkevésbé megterhelő, de hatékony mozgásforma, ha labdán ülve ritmikusan kilépünk balra – jobbra (terpeszbe), közben karjainkat ehhez igazítva emeljük fejünk fölé vagy magunk elé. Ehhez félkilós súlyzókat használva még mindig nem terheljük túl magunkat, de rendszeresen edzve a szervezetünk hamar megérzi és meghálálja a tréninget. A kardiovaszkuláris edzések mellett rengeteg gyakorlathoz alkalmasak ezek a labdák. Mivel alapvetően gyógytornához, rekreációs tréninghez fejlesztették ki őket, a problémás ízületek, mozgásszervi betegségek javítására kitűnő alternatívák, valamint az ilyen problémákkal küzdőknek lehetővé teszi a sportolást.

Fitnesz labda hátfájás ellen

Az ülőmunka egészségtelen, főleg, hogy a legtöbben nagyon rossz tartásban ülnek, állnak, mozognak. A hát- és derékfájdalom az emberek jelentős részénél viszonylag korán kialakul, és számos okra vezethető vissza, de főleg tartáshibából fakad. Napjainkban egyre többen végeznek ülőmunkát, a nyugdíjasok nagy része otthon is ül a televízió előtt vagy a kedvenc foteljében olvas. A fiatal korosztály is veszélyeztetett, hiszen az egésznapos iskolában görnyedést sok esetben csak az otthoni számítógép vagy íróasztal előtt való ücsörgés váltja fel, így a gerinc deformálódása elkerülhetetlen.

A fitnesz labda segíthet a sokat ülők gerincproblémáinak megelőzésében vagy a már kialakult bántalmak enyhítésében. Egy széken ülve fix alátámasztást kapunk és nyugodtan előre görnyedhetünk. Vállunk előre esik, mellkasunk beesik, a gerinc egészséges „S” alakja sérül. Ezzel szemben egy fitnesz labdán ülve kevésbé engedhetjük meg magunknak ezt a hitvány testhelyzetet.

Egészségesebb tartásra vagyunk kényszerülve, gerincünk a természetes állapothoz sokkal közelibb pózban állhat. A jobb tartás mellett ízületeinket úgymond olajozzuk is gimnasztikai labdán ülve, hiszen a jól felfújt labda egyenesben tartását apró korrekciókkal vagyunk kénytelenek biztosítani.

Észrevétlenül erősít

Mindez azt eredményezi, hogy gerincünk és medencénk izmai, az ízületek és ínak megfelelő edzésben vannak tartva, ezáltal biztosítani képesek a gerincünk egészségét. Szék helyettesítő gyanánt ülőlabdákat is lehet kapni, melyek annyiban térnek el az egyszerű gimnasztikai labdáktól, hogy apró kis gumipöckökkel rendelkeznek, ezzel gátolva az elgurulást.

A labda ülőalkalmatosságként való használata közben végezhetünk apróbb gyakorlatokat, bemelegítő mozgásokat, így az ülőmunka nem fog „elmacskásodáshoz”, elgémberedéshez vezetni. Nagyon fontos, hogy a megfelelő eredmény érdekében a testmagasságunkhoz megfelelő labdát válasszuk. A túl nagy labda kényelmetlen és nehezebben zabolázható, a túl kicsi labda pedig egyenesen ronthat a gerincünk és derekunk állapotán.

Mekkora fitnesz labda kell nekem?

TestmagasságLabda átmérője
140 cm alatt45 cm
140 – 155 cm55 cm
156 – 172 cm65 cm
173 – 190 cm75 cm
190 cm fölött85 cm

 

Nem mindegy, milyen fitnesz labdát veszünk!

Ahhoz, hogy valóban megfelelő minőségben és biztonságosan végezhessük gyakorlatainkat vagy nyugodt szívvel üljünk naphosszat labdánkon, tudnunk kell, hogy jó minőségű, strapabíró darabot választottunk. A gimnasztikai labdával kapcsolatban sokszor felvetődik a kérdés, hogy nem pukkad-e ki. Sajnos az alacsony minőségű, kétes eredetű, olcsó labdák anyagukat tekintve messze elmaradnak a nevesebb sportszergyártók által piacra dobott fitlabdáktól, így azoknál fennáll a kipukkanás veszélye. A jó minőségű, megbízható darabok azonban olyan anyagból készülnek, amely úgymond pukkanásmentes. Ez azt jelenti, hogy bár megsérülhetnek, kilyukadhatnak, mégsem fognak hirtelen „szétmenni” alattunk. A megbízható fitlabda kilyukadása esetén lassan ereszt le, így nincs sérülésveszély.

Hátfájásodat, mint említettük, számos tényező okozhatja, akár matracod is. Ezt részletesen tárgyaltuk egyik régebbi cikkünkben.

Tudtad, hogy egy rossz matrac hátfájás és derékfájás okozója lehet?

 

Ha a cikkel kapcsolatban bármi eszedbe jutott, írd meg nekünk! Ezt egyszerűen megteheted ide kattintva  >>