Ezért érdemes előnyben részesíteni az élményeket a tárgyakkal szemben

Az élmény néha maradandóbb egy tárgynál
Az élmény néha maradandóbb egy tárgynál

A fogyasztói társadalomban furcsállhatjuk a fenti kérdést, pedig ha felidézzük az emlékeinket, akkor tudjuk, nem volt korábban mindig így. A mi generációnk még a túlfogyasztás megízlelése nélkül nőtt fel, de ez már nem mondható el a gyermekeink korosztályáról. Nem csoda, hogy sokan elmerengünk a kérdésen, vajon mi a fontosabb? Tárgyakat felhalmozni magunk körül vagy abból a pénzből inkább élményekkel gazdagodni? 

A tárgyak és élmények nem mindenkinek egyformán értékesek

Elég csak a reklámokra, a hirdetésekre vagy akár a hitelek ösztönzésére gondolni, mindenhonnan az az inger ér minket, hogy fogyasszunk minél többet, hiszen attól leszünk értékesek és végső soron boldog emberek. Érthető, hogy szeretjük a szép tárgyakat és szeretjük is halmozni olykor őket, de vajon hosszú távon tényleg örömmel töltenek el minket? Megéri vajon azt a pénzt, amelyet kemény munkával keresünk meg, tárgyakra költenünk? Adott esetben mi okoz magunknak hosszabb távú kielégülést, még egy ruhával gazdagítani a szekrényünket, vagy abból a pénzből inkább színházba menni?

Mennyiség és boldogság összefügg?

A kérdés rendkívül összetett és biztosan sokan elgondolkoztak már ezeken, ha máskor nem is, ajándékozási időszakban biztosan. Elég csak a karácsonyra gondolnunk, amikor is lázasan azon vagyunk, hogy minél több minden legyen ott a fa alatt. Ilyenkor a mennyiséget vonjuk párhuzamba az ajándékok okozta boldogsággal. A régi beidegződések ellenére ma már látható egy olyan tendencia, amely ajándékozáskor sokkal inkább az élmények átélésére és megszerzésére ösztönöz.

Sok kutatás született a témában és a ma már a tudomány is kiáll amellett, hogy az élmények jobban boldogítanak a tárgyaknál.

A boldogság-paradoxon

Az állítás alapját az úgynevezett Easterlin-paradoxon adja (vagy egyszerűbben boldogság-paradoxon), amelynek Richard Easterlin amerikai közgazdász az atyja. Az elmélet szerint a gazdasági növekedés nem jár egyenesen arányosan a boldogság növekedésével, amely így pontosan ellentmond a fogyasztásra ösztönző társadalom elvének.

Elképzelhető, hogy szerinted ez nem igaz, mert mennyivel boldogabb lennél, ha megvehetnél mindent, amit csak szeretnél? Természetesen bizonyos tárgyak nélkülözhetetlenek az életminőségünk szempontjából, ám nem szabad elfeledkezni arról, hogy abból a pénzből, amit túlfogyasztásra költünk, tapasztalhatnánk és új élményeket is szerezhetnénk.

Az élmény boldogabbá tesz

Egy kutatócsoport bebizonyította, hogy az élmények miért okoznak tartósabb boldogságot a tárgyakkal szemben.

  • A tapasztalatok a személyiségünk részévé válnak, és ezek által alakul ki az identitásunk.
  • Az élményeinket nem hasonlítjuk össze másokéval, viszont ez nem igaz a tárgyak esetében.
  • Az élményekre vagy eseményekre fordított várakozási idő is élvezettel tölt el, míg valaminek a birtoklása iránti vágy feszültté és türelmetlenné tehet minket.
  • Az élmények általában rövid ideig tartanak, amelyek miatt jobban meg is becsüljük őket.

Hogyan fordíthatjuk mindezt a javunkra?

Amikor különböző tárgyak megvásárlására költjük a pénzünket, gondoljunk arra, mennyivel több boldogsággal fog eltölteni, ha mindebből inkább tapasztalunk. Ezt a módszert alkalmazhatjuk akkor is, ha ajándékozásra kerítenénk sort, ahelyett például, hogy még egy felesleges játékot veszünk az unokánknak, inkább vigyük el őt az állatkertbe!

Ha ez még mindig nem lenne elég, akkor itt az idő egy kis nosztalgiázásra a fiatalkorunkból, hallgassuk meg a legendás számot, amelyben a Dire Straits arról énekel, hogy „pénzt költünk a semmire”.

(H.N.)                                                                                     A cikk forrása itt és itt >>

Ha a cikkel kapcsolatban bármi eszedbe jutott, írd meg nekünk! Ezt egyszerűen megteheted ide kattintva  >>