Az elengedés mestersége is tanulható, láss hozzá!

Az elengedés tudományát 50 fölött már kötelező elsajátítani
Az elengedés tudományát 50 fölött már kötelező elsajátítani

Nem könnyű túllendülni a múltbéli sérelmeken. Mindannyiunk szíve tört már össze, ért már minket katasztrófa, és bántották már nem egyszer.  Magunk mögött hagyni azt, ami fáj, nem megy karikacsapásra. Pedig ha valamikor, hát 50 fölött ideje végleg felszabadulni.

Hatalmas teher

Magaddal cipelni minden sértő szót, minden hátba szúrás emlékét, minden szerelmi csalódás fájdalmát egy idő után nagyon kimerítő. Nem is gondolnád, mennyi nyomást helyeznek válladra az évek óta cipelt lelki terhek. Fel kell ismerned, a bánkódás nem vezet sehova, és nem is másítja meg a történteket.

Nem változtathatod meg a múltad

„Nem élheted újra a múltat” – hangzott el Fitzgerald klasszikusában. Gatsby mégis makacsul ragaszkodott ahhoz, hogy az ember képes meg nem történtté tenni a múlt nem kívánt eseményeit és kiradírozni mindent, ami valaha balul sült el. Be kell látnod, hogy ez képtelenség. Ami volt, elmúlt és nem módosítható. Az időutazás nem lehetséges, így átírni sem írhatod át a történelmet. Lásd, még a Nagy Gatsbynek sem sikerült.

Együtt élni vele

Akkor hát miért ragaszkodsz a régi sérelmekhez? Miért nem tudsz megenyhülni azokkal szemben, akik fájdalmat okoztak neked? És legfőképp miért nem tudsz megbocsátani saját magadnak? Nem kell elfelejtened, ami történt, a hangsúly az elfogadáson van. Meg kell tanulnod együtt élni mindazzal, ami történt, de többet nem hagyhatod, hogy az rányomja bélyegét a jövődre. Vedd kezedbe a sorsodat és alakítsd kedvedre a jövődet! Vond le a tanulságokat a múltból, de semmiképp se használd azokat mintául a folytatáshoz! Nem élhetsz a múltban.

Az időnk véges

ad

Amint belátod, hogy nem ketyeg örökké életed órája, rájössz mi éri meg a drága idődet, és mi nem. 50 fölött már elegendő bölcsesség van a tarsolyodban ahhoz, hogy tudd, mi az, ami csupán felesleges időpazarlás. A keserűség, a bánkódás, a „mi lett volna ha” típusú gondolatok mind-mind ebbe a kategóriába sorolhatók. Lépj túl, engedd el, bocsásd meg!

Hogyan csináljuk?

Ahhoz, hogy valamit végleg elengedhessünk, először teljesen be kell fogadnunk. Add át magadat a szomorúságnak, a sértettségnek, a keserűségnek, a dühnek, ne fojtsd magadba! Először magadénak kell tudnod az érzést, hogy utána uralkodva fölötte megszabadulhass tőle.

Amint nem próbálod többet erőszakkal elfojtani, magától enyhülni kezd. Segíts rá a folyamatra, és kezdj el végre másra fókuszálni. Nem lerágott csont már a múlt? Koncentrálj arra, amit még nem ismersz, összpontosíts a jövődre! Hidd el, az több izgalmat tartogat! Miért hagynád, hogy ami régen bántott, az minden nap újra és újra sértse a szívedet? Nem volt elég egyszer átélni?

Találd meg a megoldást, hogy lezárhasd magadban. Képzeld magad annak a helyébe, aki bántott téged, és próbáld meg megérteni az okait. Ha a saját hibáid miatt bánkódsz, vond le a tanulságokat és fogadd el: emberi létünk velejárója, hogy hibázunk. Amint belenyugszol és megbocsátasz, távozik a rossz érzés.

50 fölött ideje útnak ereszteni minden negatív gondolatot. Ahhoz, hogy életed hátralévő részéből kihozhasd a maximumot, minden keserűséget el kell tenned láb alól. Szabadítsd fel magadat végre!

Mihályi Fruzsina

„Megtanítom, hogyan vezess szuperszonikus repülőt!”

Ha a cikkel kapcsolatban bármi eszedbe jutott, írd meg nekünk! Ezt egyszerűen megteheted ide kattintva  >>