Az elektromos cigaretta tényleg nem káros az egészségre?

Az elektromos cigaretta is veszélyes lehet
Az elektromos cigaretta is veszélyes lehet

Az elektromos cigaretta sokak szerint a dohány szívásánál biztonságosabb. Naponta halljuk, hogy vele helyettesíthető a káros függőség, segítségével pedig a leszokás is könnyebb. Vajon igaz ez? 

Mi az elektromos cigaretta?

Az elektromos cigaretta, vagyis e-cigi egy elemmel működő, cigarettaszerű eszköz, amely nikotinhoz juttatja a szervezetünket. A nikotin – mint tudjuk – függőséget okoz, ez a hatóanyag található meg a hétköznapi dohányban is. Az elektromos cigaretta nikotint tartalmazó folyadékot melegít fel, ennek a gőzét lélegezzük be. Egyesek szerint kevésbé káros, mintha füst formájában, nagyobb mennyiségben juttatnánk be a szervezetünkbe.

Biztonságosabb, mint a dohányzás?

A legfőbb különbség, hogy az e-cigaretta nem tartalmaz dohányt. Csakhogy nem a dohány az egyetlen, ami rákot okoz. A hagyományos cigaretták több olyan anyagot is tartalmaznak, amelyek rákkeltők, és ezek egy része megtalálható az e-cigiben is. Kísérletek során kimutatták, hogy az e-likvidekben található formaldehid erősen káros a szervezetre. Hosszú távú kutatások egyelőre nem igazolják, de okkal lehetnek fenntartásaink az e-cigivel kapcsolatban, hiszen végső soron ez sem jótékony hatású. Legjobb, ha mindkettőt egy életre elengedjük. Így lehetséges a dohányzás abbahagyása.

Leszokhatunk e-cigivel?

Hosszabb távú kutatások egyelőre erre a kérdésre sem adnak kielégítő választ. A 6-12 hónapos kísérletekben résztvevők többsége azonban nem számolt be jelentős előrelépésről a leszokási folyamatban. Az elektromos cigaretta körülbelül nyolcvanöt százalékuknál sikertelen eszköznek bizonyult a leszokáshoz. Az FDA (Food and Drug Admnistration) sem ismerte el potenciális leszokási eszközként az e-cigit. Ez bizonyára jelent valamit.

A tinédzsereknek különösen veszélyes

2011 és 2015 között majdnem négyszeresére nőtt az e-cigit használó fiatalok száma. A tinédzserkori elektromos cigaretta-használat több okot is adhat az aggodalomra. A nikotin és más káros anyagok károsíthatják az agyi fejlődést. Az e-cigaretta a gyerekeknél kaput nyithat a dohányzás felé, mely maradandó függőséghez vezethet. Tíz dohányzó felnőttből kilenc még tizennyolc éves kora előtt szokott rá a káros tevékenységre, így jobb, ha már fiatal korban messziről elkerüljük a nikotint.

(M.F.)

A cikk forrása itt >>

Hat olyan szokás, amelytől idősebbnek tűnsz