Egy párkapcsolatban rengeteg múlik a kommunikáción. Ha nem megfelelően csináljátok, a legapróbb szikrából is erdőtüzet robbanthattok. Érdemes ezért időt szánnotok rá, és eltanuljatok néhány apróságot, amikkel a konfliktus kezelése is sokkal hatékonyabb lesz. Ehhez persze türelemre, tudatosságra és odafigyelésre lesz szükségetek, de megéri!
Tippek a konfliktus kezeléséhez
Ne ítélkezz a másik érzései felett! Érzéseinkről nem tehetünk, lehet, hogy neked valami apróságnak tűnik, a másiknak mégis rettenetesen bántó. Ne sződd bele tehát a vitába az értékítéleted, az, hogy “ezen komolyan megsértődsz?!” biztosan nem fog segíteni megoldani a problémát. Helyette legyél inkább előzékeny, még, ha nem is érted, hogy miért olyan súlyos a dolog a másik számára, csak fogadd el.
A cél a megoldás, nem a győzelem. Ne hajtsd a saját igazad, törekedj inkább kompromisszumos megoldásra. Legjobb, ha szóban is kifejezed az igényed arra, hogy a fennálló problémát közösen meg tudjátok oldani: mondd el párodnak, hogy nem szeretnél veszekedni, inkább egy win-win megoldásra törekednél.
Figyelj rá, hogyan kommunikálsz! Beszéltünk már a jó párkapcsolati kommunikáció fontosságáról, ami egy veszekedés során még inkább lényeges. A legkisebb vitából is óriási veszekedés kerekedhet, ha nem jól kommunikáltok, sőt, ilyenkor tudjátok legkönnyebben megbántani egymást. A kulcs, hogy gondolataid magadra vetítve fejezd ki: ahelyett, hogy “te már megint ezt vagy azt csinálod”, inkább mondd azt “nekem azért esik rosszul, amikor ez történik, mert…”.
Ne általánosíts! Érvelésed során konkrét esetet hozz fel példának, amiből a másik valóban levonhat következtetést. Ha csak azt mondod, hogy “mindig ezt csinálod”, azzal valós információt nem adsz át, csak támadsz.
Ne csak beszélj, hallgass is! El kell fogadnod, hogy ketten akár teljesen máshogy is láthatjátok ugyanazt a dolgot – ez pedig nem jelenti, hogy egyikőtöknek ne lenne igaza. Ahhoz, hogy meg tudjátok oldani a problémát, meg kell ismerned a másik nézőpontját, amihez pedig figyelned kell. Korábbi cikkünkben az értő figyelem gyakorlásához adtunk tanácsokat, olvasd el ezt is:
Mit jelent az értő figyelem? Amikor nem csak hallasz, de hallgatsz is
Forrás: Mélylevegő Projekt